ERDOĞAN’IN İDDİALARI VE GERÇEKLER

erdogan-iddia

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışlarda, grup toplantılarında ve seçim meydanlarında 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üzerini örtmek için gerçeği yansıtmayan açıklamalar yapıyor. Ancak ortaya çıkan bilgi ve belgeler Erdoğan’ı tekzip ediyor.

İDDİA 1: Erdoğan: “O villalar 35 yıldır orada”

GERÇEK: Bu arazide yapılan villaların usulsüz olduğu ile alakalı davanın belgeleri ve olayla ilgili mahkeme kararı ile yapılmış olan dinlemelerin tapeleri ortaya çıktı. Başbakan 11 Şubat 2014 tarihinde İspanya Başbakan ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Urla villaları ile alakalı “Bununla ilgili Başbakanı lekeleyemezsiniz. Buna ne gücünüz yeter ne evraklarınız yeter.” dedi. Ama o günün akşamında çıkan belgede Urla Zeytineli’nde yapılan villaların usulsüz olduğu ve davalık olduğu ortaya çıktı.Başbakan aynı zamanda  “O villalar 35 yıldır orada” dedi ancak  Googlearth görüntülerinde  iki yıl önce arazinin boş olduğu görülüyor.

İDDİA 2: “Talimatı verdim ve hemen o yayın anında yarım saat içinde durduruldu.”

GERÇEK: Başbakan’ın talimatıyla değil, Baykal’ın avukatının başvurusuyla engellendi. Başbakan Erdoğan kasetlerle ilgili “Sayın Baykal ile ilgili o çirkin görüntüleri sergileyen de bu yapıydı. Talimatı verdim ve hemen o yayın anında yarım saat içinde durduruldu.” dedi. Başbakan’ın bu iddiasını Baykal’ın avukatı Şahin Mengü yalanladı: “Biz savcılığa başvuru yaptık onun üzerine engellendi. Başbakan o görüntüleri engellemedi, tam tersine meydanlarda o kasetlerin üzerinde tepindi.” dedi. Deniz Baykal da yaptığı açıklamada Başbakan’ın “Baykal’ın kasetinin arkasında paralel yapı vardı” sözleriyle ilgili kendisine yönelik komplonun Gülen Cemaati tarafından yapıldığına inanmadığını söyledi. Ayrıca Erdoğan 2011’deki seçim kampanyasında farklı konuşmuş; “Bu özel değil, genel genel. Bu genel ahlaksızlıktır.” diyerek bunu seçim malzemesi olarak kullanmıştı.

İDDİA 3: Fethullah Gülen pazarlık içeren bir mektup gönderdi.

GERÇEK: Mektubun Başbakan’a değil Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderildiği ortaya çıktı.

Başbakan, Dolmabahçe’de gazeteci ve yazarlarla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Mehmet Barlas, Fethullah Gülen’den Başbakan Erdoğan’a barış mektubu geldiğini ancak o dönüşü olmayan noktanın geçildiğini söyledi. Ancak gerçek çok geçmeden anlaşıldı. ABD’ye giden gazeteci Fehmi Koru, Hocaefendi’nin kendinin ısrarları üzerine Cumhurbaşkanı’na bir mektup yazdığını söyledi. Fehmi Koru: “Başbakan’ın mektubu açıklamasına ve “pazarlık” kelimesini kullanmasına çok şaşırdım. Halen umudumu yitirmiş değilim.”

İDDİA 4: Erdoğan: Savcı Zekeriya Öz, 22 defa yurt dışına çıktı

GERÇEK: Zekeriya Öz, “Başbakan 22 kez yurt dışına çıktığımı ispatlasın istifa ederim.” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, hafta sonu Dolmabahçe’de gazetecilerle yaptığı toplantıda Savcı Öz’ün son iki yılda 22 kez yurt dışına çıktığını iddia ettikten sonra Sabah, Takvim ve Yeni Asır gazeteleri bugün (8 Ocak 2014) manşete taşıdıkları haberlerde Öz’ün Türk Hava Yolları (THY) ile yaptığı uçuşların sayısını verdi. Üç gazeteye göre, “Öz, 18’i yurt dışı olmak üzere son iki yılda THY ile toplam 36 kez uçtu.” Savcı Öz, bu iddiayı “İspatlarlarsa istifa ederim” dedi.(7. 01. 2014)

İDDİA 5: Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan “ paralar imam hatip parasıydı.”

GERÇEK: Başbakan, “O paraların evde bulundurulması hataydı”

Başbakan Tayyip Erdoğan, Pakistan gezisinden dönerken uçakta gazetecilere yolsuzluk operasyonuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Başbakan Erdoğan, Halk Bankası Genel Müdürü’ne sahip çıkarken evinde ayakkabı kutuları içinde bulunan 4,5 milyon dolar’ın İHL bağış parası olduğunu savundu.

İDDİA 6: Alt yazıyla ilgili Habertürk’ü aradım, çünkü yapılan hakaretler sıradan hakaretler değildi

GERÇEK: Alt yazıda hakaret yok; Bahçeli, Cumhurbaşkanı’nı adım atmaya çağırıyor.

Başbakan Erdoğan, Fas gezisi sırasında Haber Türk kanalındaki altyazıya müdahalesi ile ilgili, kendilerine hakaret edildiği için müdahale ettiğini söyledi. Fakat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifadelerinde hiçbir hakaretin yer almadığı ortaya çıktı. Altyazıda, “MHP lideri Bahçeli: Cumhurbaşkanı görüşmeler yerine Türkiye’yi huzura kavuşturacak adımlar atsın. Birinci görevi budur.” ifadeleri yer alıyordu.

İDDİA 7: “Talimatla geldiler talimatla gittiler”

GERÇEK: Bizzat Başbakan partiye dahil etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Şubat 2014 tarihinde yaptığı konuşmada, “Yargı eli ile hükümet yıpratılacak. Milletvekilleri istifa ettirilecek. Kim hangi işlerle uğraşıyor, bunu ortaya koyması bakımından önemli. Milletin oyuyla AK Parti çatısında görev alanlar, meğer bir yerlerin talimatıyla gelmiş. Meğer AK Parti’ye bazı tuzluklar sızmış.” dedi. Ancak Milletvekili Hakan Şükür 3 Şubat’ta katıldığı bir televizyon programında  “O kadar üzülüyorum ki… Benim buraya nasıl girdiğimi Sayın Başbakan da çok iyi biliyor. 26 Şubat’ta Sayın Başbakan’ımızın doğum gününde ben Dolmabahçe’ye davet edildim görüşmek üzere bizzat kendisi aradı, ertesi güne de randevu verdi.” diyerek partiye  kendisini Başbakan’ın davet ettiğini söyledi.

İDDİA 8: İngiltere Başbakanı Cameron gazete kapattı

GERÇEK: İngiltere yalanladı:  Cameron hiçbir zaman böyle bir şey yapmadı

28 Ocak 2014’te Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında “Sadece BBC mi? Wall Street Journal. Bu gazetenin sahipleri kimler. Geçenlerde İngiltere’de aynısını yaptılar. Came-ron hemen gazetelerini kapattı. Şimdi de Amerika’dan vurmaya başladılar.” dedi. İngiltere’den gazete kapatma gibi bir olay olmadığı konusunda jet yalanlama geldi.

İDDİA 9: Paralel yapı bizi Batı’ya şikâyet ediyor

GERÇEK: Bunlar vatan haini. ‘Yurt dışında paralel örgütü anlatın’

Başbakan Erdoğan, 11 Şubat 2014 tarihindeki partisinin Meclis grup toplantısında “Bu ülkenin Başbakanı’nı kalkıp, Batı’ya gidip şikâyet edecek kadar bunlar alçaldılar. Burada parlamentoda yaptıklarınız yetmiyor mu, bunu gidip Batı’ya gidip anlatıyorsun?” dedi. Başbakan 6 Şubat 2014’te Almanya ziyareti dönüşünde Amerika’da FBI’ı bilgilendirdik dedi. Ayrıca Başbakan’ın 16 Ocak 2014 tarihinde Büyükelçilere ülkelerinde paralel örgütü anlatın diyerek aslında kendisinin Batılı ülkelere şikâyet ettiği görüldü. Başbakan’ın Büyükelçilere verdiği talimat ve FBI’ya veril bilgiden asıl şikâyetin kendileri tarafından olduğu gösterilmiş oldu.

İDDİA 10: Fethullah Gülen’in illegal dinlemelerinde geçen ananas ve tesbih, bir şifre

GERÇEK: Uganda’dan gelen ananaslar işadamlarına hediye. Başbakan, kendisine de tesbih hediye edildiğini söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Ocak 2014 tarihinde, Ankara İl Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda “Eyyy TÜSİAD, ananas meselesinden neden rahatsız değilsin? Paralel devletten rahatsızlığınız neden yok ? Çünkü bazılarının işi tıkır tıkır işliyor. Ananaslar gelip gidiyor. Bu bildiğiniz ananas değil anlıyorsunuz. Ananas bunun kod adıdır kod. Rafineriyi alırken rahatsız değilsin, cezalar kesilirken neden rahatsız değilsin?” dedi. TUSKON bu konu ile alakalı açıklamasında “Uganda’da ihale edilecek petrol rafinerisi işini Türk şirketlerinin alması için yaptığı çalışmanın takdir edileceği yerde, başka mecralara çekilerek eleştirilmesinden esef duyuyoruz. Hediyeleşmek Anadolu insanının gelenek, göreneği ve karakteristik özelliğidir. Bu çerçevede, Uganda’da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesi zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edilmiştir. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz.” diyerek Başbakan’ı yalanladı. Ayrıca Erdoğan meydanlarda yaptığı konuşmalarda Hocaefendi’nin kendisine imzalı kitap  ve tesbih hediye gönderdiğini söyledi.

http://www.zaman.com.tr/multimedia_getGalleryPage.action?sectionId=2&type=foto&galleryId=144539

ERDOĞAN’IN İDDİALARI VE GERÇEKLER için yapılan yorumlar

  1. Yavuz Cevapla

    8 Mart 2014 - 20:43

    Insanin ar damari catlayip ve bogazina kadar pisligin icine batinca her turlu yalani da soyler, hakareti de yapar. Ama elbette tum bu yalanlar, tehditler, hakaretler bir ise yaramayacak, Allah cc. zalimlerin hakkindan gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>